Bugun...


Küçükçekmece’de Sağlıklı Yaşama Yürüdüler
AHA İSTANBUL- Küçükçekmece Gölü kıyısında İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri’nin işbirliği ve Küçükçekmece Belediyesi’nin desteğiyle ‘Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz’ temalı sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirildi.

Küçükçekmece’de Sağlıklı Yaşama Yürüdüler
+ -

AHA İSTANBUL- Küçükçekmece Gölü kıyısında İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri’nin işbirliği ve Küçükçekmece Belediyesi’nin desteğiyle ‘Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz’ temalı sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılını Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı olarak ilan etmesi dolayısıyla düzenlenen yürüyüşe Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas,İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay,  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir ,İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, Sanatçı Metin Şentürk  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘2014’Ü HAREKET YILI İLAN ETTİK’

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen sağlıklı yaşam yürüyüşü bisiklet gösterisiyle başladı. Yürüyüşün startını veren Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz şartının yürüyüş olduğunun altını çizerek, ‘Yeni bir yıla adım atacağımız bugünlerde Sağlık Bakanlığı olarak 2014 yılını sağlıklı yaşam için hareket yılı ilan ediyoruz. Bu ülkenin sağlık altyapısında önemli mesafeler katettik. Biz insana sağlıklı bakmayı demokrasinin ve kalkınmışlığın göstergesi olarak görüyoruz. Önceden sistemimizin mantığında koruyucu hekimlik yoktu. Şimdi biz sağlıklı toplumlar arzu ediyoruz. Bu kapsamda, bakanlığımızı yeniden yapılandırdık.’diyerek, Halk Sağlığı Kurumu kurduklarını ifade etti. 

‘İNSANIN HAYATTA KALMA SÜRESİ 5 YIL UZADI’

‘ Vatandaşımız sağlıklı yaşamı nasıl sağlayacak bunu merkeze alarak, sağlıklı yaşamı koruyucu hekimliği ön planda tutuyoruz’ diyerek sözlerine devam eden Kafkas, ‘ Artık herkesin bir koruyucu hekimi, yaşam koçu var. Bugün, gelişmiş ülkelerin sağlık hizmetinde sunduğu daha ileri bir sağlık hizmeti sunuyoruz. Dün insanımızın, 2.6 defa muayene olabilme imkanı varken, bugün 8.6 defa doktora ulaşabilme hakkı var. Bunu yaparken, insanın hayatta kalma süresini de 5 yıl uzattık. En çok üzerinde durmamız gereken şey insanımızın hasta olmaması. Sağlıklı yaşamın temel koşullarından birisi, dengeli beslenme ve kaliteli yaşam, hareket etmedir. Hareket etmeden mutlu olamayız. 2014 yılına girerken, hareketin yanına sevgiyi koyalım istedik. Sevdiklerinize sunabileceğimiz en önemli şey kendi sağlığımızdır.’ dedi.

‘SPORDA KAYBEDEN YOKTUR, SPOR YAPAN KAZANIR’

Etkinliğin ev sahibi Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise, ‘Sağlık Bakanlığımızın sağlıklı yürüyüşün  İstanbul’daki ayağını Küçükçekmecemiz’ e almış olması bu göl manzarası içinde bu etkinliği gerçekleştiriyor olmamız çok anlamlı. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz koşulu, sağlıklı bireyler ve spordan geçiyor. Küçükçekmece’de 100’ün üzerindeki spor tesisiyle birlikte vatandaşlarımızın neredeyse tamamına bu hizmeti sunuyoruz. Küçükçekmece halkının spora göstermiş olduğu ilgiye teşekkür ederim. Dünlerde buralara, sarhoşların, köpeklerin dışında inen kimseler yoktu. Şimdi insanlar gönül huzuruyla sporlarını yapıyor. Ülkenin geldiği nokta gibi, Küçükçekmece’nin de son 10 yılda geldiği noktadır bu. Sporda kaybeden yoktur, spor yapan kazanır diyoruz. Sağlıklı, spor dolu bir yaşam diliyorum.’ diye konuştu. 

KATILIMCILARA BİSİKLET HEDİYE EDİLDİ

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir ise, tütün mücadelesinde olduğu yürüyüşün de bir alışkanlık haline dönüşmesi için bugünün bir milat olmasını temenni ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.  Yürüyüş sonunda, sanatçı Metin Şentürk’ün yapmış olduğu çekilişle etkinliğe katılanlara ve protokol üyelerine bir bisiklet firması tarafından bisiklet hediye edildi.
 
Kaynak: AHA AKBABA HABER AJANSIYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI